Rys historyczny i zakres działalności

 

Lata 1993-1995: Ericsson-GE

Korzenie firmy RadioPartners Sp. z o.o. sięgają czasów koncernu General Electric, niegdyś potentata w zakresie rozwiązań łączności radiowej w Ameryce Północnej, twórcy systemu trankingowego "16+" - protoplasty uznanego w świecie systemu EDACS. W roku 1987 zainteresowanie systemami radiokomunikacyjnymi ze strony koncernu Ericsson zaowocowało powołaniem spółki Ericsson-GE.

Na rynku polskim firma zaistniała w roku 1993. Początkowo jako trzyosobowy oddział koncernu Ericsson-GE, firma uzyskała kontrakt na budowę pierwszego w Polsce systemu trankingowego EDACS dla ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Sztandarowym produktem oferowanym w Polsce był zaprojektowany przez koncern GE i rozwijany później wspólnie przez GE i firmę Ericsson system trankingowy EDACS, oferowany pod marką "ERICSSON".


Lata 1995-2000: Ericsson Sp. z o.o.

W roku 1995 wszystkie udziały spółki Ericsson-GE zostały wykupione przez koncern Ericsson, który następnie przekształcił ją w niezależny dział Prywatnych Systemów Radiowych. Efektem tych zmian było także włączenie polskiego oddziału Ericsson-GE w struktury Ericsson Sp. z o.o.

Kolejne kontrakty na budowę systemów EDACS w Polsce przełożyły się na rozbudowę kadry inżynierskiej do 10-osobowego zespołu. Poprzez realizację wielu projektów o zróżnicowanej skali złożoności zespół Prywatnych Systemów Radiowych firmy Ericsson Sp. z o.o. zyskał bardzo wysokie kompetencje w zakresie budowy systemów radiokomunikacyjnych oraz otrzymał rekomendację koncernu do wspierania w zakresie technicznym podobnych przedsięwzięć poza granicami Polski: w Rosji, na Węgrzech, we Włoszech, w Holandii, Austrii, na Słowacji.


Lata 2000-2002: Com-Net Ericsson Polska Sp. z o.o.

W roku 2000 amerykańska firma Com-Net, zajmująca się utrzymaniem infrastruktury dla systemów komórkowych, wykupiła od koncernu Ericsson 80% udziałów w sektorze projektowania, produkcji i sprzedaży wydzielonych systemów radiokomunikacyjnych. W wyniku transakcji powołana została spółka Com-Net Ericsson Critical Radio Systems, Inc., kontynuująca dotychczasową działalność poszerzoną o systemy i urządzenia w standardach TETRA i MPT1327 oraz o specjalizowane aplikacje transmisji danych.

Zmiany objęły także polski zespół. Dział Prywatnych Systemów Radiowych Ericsson Sp. z o.o. został wyodrębniony i przekształcony w osobną firmę pod nazwą Com-Net Ericsson Polska Sp. z o.o. Nowa spółka przejęła cały majątek związany z funkcjonowaniem działu a także prawa i zobowiązania wynikające z dotychczasowych umów.


Lata 2002-2010: M/A-COM Poland Sp. z o.o.

W roku 2002 amerykańska firma M/A-COM Technology Solutions została nowym właścicielem Com-Net Ericsson Critical Radio Systems, Inc. Powstała w ten sposób firma M/A-COM Private Radio Systems, Inc. weszła w skład grupy M/A-COM Wireless Systems, należącej do światowego koncernu Tyco Electronics / Tyco International, Ltd.

W wyniku tych zmian, Com-Net Ericsson Polska Sp. z o.o. została przekształcona w M/A-COM Poland Sp. z o.o. kontynuując bez przeszkód dotychczasową działalność.

W roku 2009 firma M/A-COM Private Radio Systems, Inc. została w całości przejęta przez koncern Harris Corporation. W Polsce firma M/A-COM Poland Sp. z o.o. na ograniczony czas zachowała dotychczasową nazwę, natomiast wszystkie nowo oferowane urządzenia systemów EDACS, TETRA, MPT1327 otrzymały nową markę - "HARRIS".


Od roku 2010 do teraz: RadioPartners Sp. z o.o.

W roku 2010, w związku z koniecznością dostosowania się do uregulowań prawnych pomiędzy firmami Harris Corporation, Tyco Electronics i M/A-COM Technology Solutions, firma M/A-COM Poland Sp. z o.o. zrezygnowała z dotychczasowej nazwy na rzecz nowej - RadioPartners Sp. z o.o., kontynuując i rozszerzając działalność o nowoczesne rozwiązania radiokomunikacyjne w technologiach TETRA, P25, DMR oraz o systemy poprawy zasięgów radiowych wewnątrz tuneli, stadionów, portów lotniczych i innych obiektów.