System retransmisyjny dla tunelu DTŚ w Katowicach

M/A-COM Poland przy współpracy z Tyco Fire & Integrated Solutions zainstalował i uruchomił system retransmisji sygnałów radiowych w tunelu Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w Katowicach.

Tunel składający się z dwóch trzypasmowych nitek o długości 657m i 672m należy do najdłuższych w Polsce. Biegnie na linii wschód-zachód pod Rondem gen. Ziętka. Jest bardzo ważnym elementem Drogowej Trasy Średnicowej usprawniającej komunikację samochodową Górnego Śląska (www.dts-sa.pl).

Projekt zrealizowany na zlecenie Carboautomatyki S.A., generalnego wykonawcy wyposażenia tunelu składa się z systemu antenowego zewnętrznego sprzężonego poprzez zestaw dwukierunkowych wzmacniaczy RF z kablami promieniującymi w obu nitkach tunelu. Dzięki systemowi, służby ratunkowe: policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe oraz słuzby miejskie mają na wybranych kanałach łączność radiową takiej samej jakości jak na powierzchni.

Dodatkowo do tunelu retransmitowane są sygnały wybranych radiostacji pasma UKF, dzięki czemu nawet stojąc w korku pod ziemią nie musimy się rozstawać z ulubioną audycją. Dodatkowo przy wykorzystaniu zaimplementowanej w systemie funkcji “break-in” dyspozytor tunelu może w razie konieczności nadawać komunikaty do pasażerów słuchających radia w pojazdach znajdujących się w zasięgu działania systemu.

GrGa