Instalacja systemu retransmisyjnego w tunelu w Lalikach

Pod koniec lutego br. zakończyliśmy instalację i uruchomienie systemu retransmisji sygnałów radiowych w tunelu drogowym wybudowanym w miejscowości Laliki na trasie międzynarodowej S69 między Milówką a Zwardoniem.

Tunel o długości ponad 650m składa się z tunelu zasadniczego z dwoma przeciwległymi pasami ruchu oraz równolegle biegnącego tunelu ewakuacyjno-serwisowego. System zaprojektowany i wykonany przez M/A-COM Poland wspólnie z firmą Intelligent Radio Solutions (IRIS) z Anglii zapewnia retransmisję wybranych kanałów simpleksowych i dupleksowych Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Instalacja jest przygotowana do retransmisji sieci TETRA, która może powstanie w przyszłości na terenie Polski.

Oprócz zapewnienia sprawnej łączności dla służb ratunkowych w tunelu, system retransmituje także cztery stacje radiowe UKF. Dzięki funkcji „break-in” dyspozytor tunelu może przerywać audycje radiowe i nadawać do pasażerów samochodów znajdujących się tunelu ważne komunikaty drogowe. Instalacja w Lalikach została wykonana na zlecenie przedsiębiorstwa CARBOAUTOMATYKA S.A. – generalnego wykonawcy wyposażenia tunelu. System rozszerzenia zasięgu radiowego w tunelu w Lalikach jest czwartym tego rodzaju systemem wdrożonym z powodzeniem przez M/A-COM Poland na terenie Polski. Wcześniej zbudowaliśmy systemy w tunelu DTŚ w Katowicach, w Terminalu 2 MPL Warszawa-Okęcie i w MPL Kraków-Balice.

GrGa