System retransmisyjny od RadioPartners w najdłuższym w Polsce tunelu drogowym

W dniu 24 kwietnia br. przekazano do użytkowania aktualnie najdłuższy w Polsce tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Każda z dwu nitek tunelu o długości 1390 m została wyposażona w instalację retransmisyjną sygnałów radiowych służb ratunkowych z kablami promieniującymi 7/8".

System został dostarczony i uruchomiony przez firmę RadioPartners Sp. z o.o. przy wykorzystaniu podzespołów czołowych firm z branży radiowej takich jak See Telecom, EUPEN, Sepura i Simoco.

 

news_004

 

Ze względu na długość tunelu jak i jego położenie pod dnem rzeki zastosowano szereg technicznych rozwiązań zapewniających podwyższoną niezawodność działania w każdych warunkach. Sygnał radiowy podawany jest do kabli promieniujących z obu końców tunelu jednocześnie. Pomiędzy stacją czołową Master od strony węzła Marynarki Polskiej a stacją Slave od strony węzła ku ujściu sygnały radiowe przekazywane są po redundantnych światłowodach.

Także wszystkie ewakuacyjne przejścia poprzeczne pomiędzy tunelami dla bezpieczeństwa zasilane są sygnałem radiowym z obu nitek niezależnie. Instalacja obsługuje łącznie 9 częstotliwości Policji, Pogotowia Ratunkowego oraz Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo retransmitowana jest jedna częstotliwość radia publicznego FM z możliwością automatycznego i ręcznego nadawania komunikatów ostrzegawczych do odbiorników w pojazdach przejeżdżających tunelem.

 

news_005

 

Ważnym uzupełnieniem instalacji radiowej przeznaczonym dla obsługi tunelu jest mały system trankingowy TETRA wyposażony w interfejs do sieci telefonicznej i system nadzoru. Podsystem radiowy w tunelu był jedną z pierwszych instalacji przekazaną przez RadioPartners do użytkowania dla inwestora i generalnego wykonawcy, co wobec braku łączności komórkowej w wielu miejscach w tunelu i w pomieszczeniach serwisowych zlokalizowanych głęboko pod ziemią - stanowiło istotne ułatwienie. Instalacja retransmisyjna została pozytywnie odebrana przez służby i przetestowana w praktyce w trakcie ćwiczeń poprzedzających otwarcie tunelu dla pojazdów.

GrGa

Modernizacja łączności i systemu retransmisyjnego na Stadionie Śląskim

Udało się rozstrzygnąć przetarg na prace niskoprądowe na Stadionie Śląskim. Był to jeden z ważniejszych przetargów w ramach modernizacji Stadionu Śląskiego. Jednym z zadań jest montaż systemu łączności radiowej i wzmocnienie sygnału dla służb publicznych. Firma RadioPartners jest członkiem zwycięskiego konsorcjum.

 

news_003

 

Konsorcjum firm z Carboautomatyką S.A. jako liderem wykona prace w branżach elektrycznych, teletechnicznych i niskoprądowych. Obejmują one m.in. montaż systemów nagłaśniania, alarmowych związanych z ochroną przeciwpożarową oraz sygnalizacją włamania i napadu.

Wykonawca odpowiedzialny będzie także za montaż systemów biletowych, monitoringu, nagłośnienia stadionu a także łączności bezprzewodowej i wzmocnienia sygnału dla służb publicznych. Firma RadioPartners, jako członek zwycięskiego konsorcjum, jest doświadczonym dostawcą systemów retransmisji sygnałów radiowych w tunelach oraz obiektach sportowych. Na swoim koncie ma już zrealizowane podobne projekty na Stadionie Narodowym oraz w kilku tunelach w Polsce.

Wartość kontraktu to 55,3 mln zł brutto. Na wykonanie zlecenia Carboautomatyka będzie miała 14 miesięcy od daty podpisania umowy.

GrGa

Zakończenie odbiorów systemu retransmisyjnego w tunelu w Gliwicach

Firma RadioPartners zakończyła pomyślnie odbiory techniczne ze służbami ratunkowymi systemu retransmisyjnego będącego na wyposażeniu nowego tunelu na Drogowej Trasie Średnicowej w Gliwicach.

Tunel o długości 500 m wyposażony został w instalacje antenową z kablem promieniującym do obsługi 11 częstotliwości wykorzystywanych przez Państwową Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe, Wojewodę oraz Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który będzie operatorem tunelu.

 

news_001

 

Oprócz tego retransmitowane są 4 stacje radiowe FM z funkcją automatycznego nadawania komunikatów ostrzegawczych do odbiorników znajdujących się w tunelu w przypadku wystąpienia pożaru, wypadku czy innego nadzwyczajnego zdarzenia.

System dodatkowo wyposażony jest w stację bazową TETRA zapewniającą łączność dla służb operatora tunelu w środku i w promieniu paru kilometrów na zewnątrz. Do budowy systemu wykorzystano komponenty dostarczone przez renomowane europejskie firmy takie jak: See Telecom (na zdjęciu poniżej), Eupen, Simoco i Sepura. Otwarcie tunelu dla pojazdów planowane jest na 20 marca.

 

news_002

GrGa

Zmiana siedziby RadioPartners

Z dniem 1. grudnia 2014r. firma RadioPartners zmieniła siedzibę.

Nasze nowe biuro położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowej lokalizacji, na pierwszym piętrze budynku przylegającego do wieżowca mieszczącego nasze dotychczasowe pomieszczenia.

W danych teleadresowych zmianie ulega wyłącznie numer budynku, wszystkie pozostałe dane adresowe i numery telefonów pozostają niezmienione.

Aktualny adres:

RadioPartners Sp. z o.o.
ul. Marynarska 21
02-674 Warszawa

JaWi